60. Lokalita Magnezitka, Anička (Gajdove kúpele)

22.06.2024

A prečo táto lokalita?

Lebo vedľa seba tu máme najzdevastovanejšie územia mesta obytné a rekreačné zóny.

O tejto lokalite sa už narozprávalo, či už aj natráralo toľko, žeby to mala byť hádam kapitola samo o sebe. Takže, ak si priblížime dejiny týchto naproti sebe ležiacich lokalít

https://kosicednes.sk/historia/slavne-gajdove-kupele/ kde jedna strana bola legendou košického korza, výletov, kde sa otáčala staručká historická električka a povedľa boli polia so zeleninou zásobujúce košické trhy vždy čerstvou zeleninou pestované bez chémie, len na Ťahanovskom a Kavečianskom hnoji – Bulhari, tak sme im vraveli, kde oproti vyrástla priemyselná továreň večne zaprášená čo spracovala magnezit z bankovského kopca, čo sa k nej dostával nákladnou lanovkou ponad čermeľské údolie a čo je z toho dnes, tak možno len zaplakať.

Bývalé polia sú porastené vraj invazívnymi rastlinami, čo sa aj jeden rok ktosi pokúšal výkosom nejako vylepšiť. Zostalo len pri ňom a rastlinkám sa dnes darí jedná radosť.

Z výletného, kultúrneho stánku na Aničke, čo je novodobý názov Gajdových kúpelov sa stal opustený ostrov ničoho. Len altánok s digitálnymi tlačítkami na prameni sú akýmsi výsmechom doby. Budovy, altánky, ihriská rozprášené, ostali len typové detské ihriská viac menej ako výbehy či sklady pre víkendové deti v tej dolnej vekovej kategórií.

Magnezitka už nedymí a nezanáša MČ džungľu a stanicu, v nejakom útlme, pričom nie tak dávno ešte sa šírilisprávy o spracovaní suroviny na Bočiari. Potom iskrička nádeje pre nádejných investorov, brúsiacich si zúbky na urán pri Jahodnej, čo by bola Magnezitka vítaným pomocníkom a pokračovateľom prvotného spracovania ťažby.

Potom úvahy o rekreačnom využití Lokalít Magnezitky, lúk pri Aničke, potom výstavba bytov, alebo v poradí naopak, sídlisko nad Tunelom a granciózne dopravné riešenia vedúce do "nikam", pretože už nastali zástavbové upchávky na Kostolianskej križovatke na Podhradovú a Mier, nezmyslená zástavba dopravu obmedzujúca pri Veterine.

Takže urbanizmus tu máme. Nejaká štúdia https://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=29895:

Aké je resumé z doterajších činností, plánov, úvah?

Poviem, že mám z toho príliš zlý pocit z doterajšieho chaosu, zo slabšej úrovni širšieho vnímania. Zatiaľ nevidím ako je riešený prvotný predpoklad:

  • čo z ekologickým dedičstvom lokality najmä pod Magnezitkou
  • tápanie v majetkoprávnych vzťahoch a pokiaľ viem aj dedičstvom minulosti
  • utopené riešenia ako dôsledok nekoordinovanej činnosti v dopravnom riešení a zástavbe územia

Táto oblasť padne za obeť nejakému rýchlemu rozhodnutiu s prekrytím problémov, nejakým populistickým riešením, alebo sa pôjde dôsledne a bude z toho dlhoročný maratón s cieľom v nedohľadne.

Nemyslím si, že územie v okolí Aničky má byť zastavané.

Ak by malo byť toto územie zmysluplné, nemalo by to byť územie zastavané. Jeho potenciál je:

  • územie predstavovalo hodnotnú poľnohospodársku pôdu, čo zásobovala mesto zeleninou. Dnes je to akési pokusné miesto s náletovými a nežiadúcimi rastlinami, ktorým sa tam po skosení náramne darí. Hádam by pomohli ovečky a kozičky z Ťahanoviec, kde sa im donedávna tiež darilo…
  • územie je náveternou stranou Košíc. Košičania poznajú košický vietor, vanúci práve od tunela týmto koridorom, čo roznášal magnezitový dym z Magnezitky do oblasti stanice a Džungle. Snáď by pomohlo, ak by sa okolie Magnezitky – tejto ekologickej diery zazelenalo, čím by dokázalo zastabilizovať doterajšie prachové nálety nad mesto, poslúžilo rekreácii, športu, oddychu, zdraviu a bioaktivitám, keďže tu máme bonitnú poľnohospodársku pôdu, možno malý krôčik ku zúboženej potravinovej sebestačnosti a znižovaniu dopravy.
  • vložením vodnej odbočky v náväznosti na vodácke aktivity, by sa pomohlo zlepšeniu mokroklímy, zazelenením by sa pomohlo športovým aktivitám, kúpaniu, či chovu rýb. K tomu už tu máme čiastočne vybudované kapacity zázemia, služby, pohostenia, krúžkové, záujmové aktivity, dobré dopravné spojenie MHD, či šanca na cyklotrasy.

Ťahanovce - Magnezitka so svojím magnezitárskym komínom

spustnutým vykradnutým areálom, lanovkou na Bankov sa tvári ako mŕtvy chrobák.

"Nákladná lanovka, ktorá bola postavená v roku 1949, slúžila na prepravu magnezitovej rudy do závodu. Po niekoľkých desaťročiach prevádzky však bola lanovka postupne vyradená z prevádzky, keďže sa zmenili metódy prepravy a ťažby. Dnes už lanovka nefunguje, ale jej história zostáva dôležitou súčasťou priemyselného dedičstva Košíc."

Toľko z dostupných materiálov, v skutočnosti chátrajúce objekty na Bankove, v trase neudržiavané stožiare, ochranné siete. Predpokladám, že podliehajú povinnosti pravidelnej obhliadky, revízie pravidelnej údržby (naposledy sme nanášali ako horolezci ochranný náter asi na prelome 80-90. rokov minulého storočia. Ak to teda je nejaká technická pamiatka, tak s patričnou úctou a úlohou. Možno čaká na znovuzobudenie z titulu ťažby uránu.

Čo sa týka uránového ložiska v oblasti Kuliškovej pri Jahodnej, táto lokalita bola predmetom intenzívneho geologického prieskumu. Prítomnosť uránových rúd bola potvrdená, avšak ťažba bola často kontroverzná kvôli environmentálnym a zdravotným rizikám. V súčasnosti je ťažba uránu v tejto oblasti pozastavená, ale diskusie o jej potenciálnom obnovení sa občas objavujú.

Ťahanovský areál neponúka priestory na využitie a momentálne sú využívané nejaké objekty na podnikanie, sklad, ľahšie výrobne. V ÚP je plocha vyznačená ako plochy občianskej vybavenosti, síce ako sa hovorí dosť od ruky, ale skôr by som videl potenciál v priemyselnom ekologicky chápanom priestore, trebárs aj v súvislosti so zázemím a servisom Tram-train.

Čo sa týka komínov sú dosť trápnymi atrapami, ospravedlňujúc sa, že ide o nejaké asi technické pamiatky. Snáď by mali mať aj parametre, údržbu, revízie ako výškové objekty pri leteckom koridore a určite bez reklám.  

© 2021 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky